Úgy tűnik, mégis kínálkozik jogi lehetőség a Tobin-ügy megoldására, ha az ír férfi, aki 2000-ben Leányfalun két gyermeket halálra gázolt, nem hajlandó Magyarországra jönni büntetése megkezdésére – mondta a közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden Budapesten.
Navracsics Tibor a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az uniós tagállamok – egy 2008-ban elfogadott kerethatározat szerint – elismerik a más tagállamok által hozott ítéletek érvényességét, és végrehajtják saját országukban. Mivel Magyarország és Írország is uniós tagállam, a magyar bíróság által kiszabott büntetést Francis Ciarán Tobin Írországban is letölthetné. Ez az elgázolt gyerekek szüleinek akaratával is megegyezne, mert az számukra másodlagos, hogy melyik országban tölti le büntetését az ír férfi – mondta. Bár a kerethatározat elfogadásakor a tagállamok kérhették, hogy egy ideig még ne kelljen azt alkalmazniuk, Írország ezt nem akkor, hanem csak három évvel később, 2011-ben tette meg – idézte fel. Írország a kerethatározatot nem ültette át a belső jogába – tette hozzá.
A miniszter közölte: levélben fordul Viviane Reding jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztoshoz azt tudakolva, jól értelmezi-e Magyarország a kerethatározatot és Írország lépéseit. Álláspontja szerint ugyanis 2014. december 1-jétől az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Írország ellen, és Magyarország is pert indíthat az Európai Bíróságon Írország ellen, ha nem harmonizálja a kerethatározatot a belső jogával. Kiemelte: így kötelezhetik Írországot a kerethatározat átvételére, amely alapján azután Tobin büntetését végre kell hajtani. Hozzáfűzte: az ügy csak 2017-ben évül el.
Navracsics Tibor arról is beszélt, korábban azt kérte Tobintól, szeptember 15-éig nyilatkozzon, elfogadja-e a Magyarország által nyújtott garanciát: ha megkezdi büntetését Magyarországon, a lehető legrövidebb időn belül elbírálják kérelmét, hogy hazájában folytathassa büntetése letöltését. Francis Ciarán Tobin kérte ennek a határidőnek a meghosszabbítását, így szeptember 30-ára tolták ki – közölte. A miniszter megjegyezte: nem túl optimista az ügyben, bár úgy látja, hogy a jogi helyzet egyértelmű. Ha Tobin valóban nem hajlandó Magyarországra jönni, akkor remélhetőleg Viviane Reding osztja Magyarország jogértelmezését, és sikerül ezen az úton előrelépni – vélekedett.